ilustračné foto

Denně na Facebook či Instagram věšíme dokonale upravené fotografie z podniků, obchodů či dovolených. Máme potřebu dokazovat druhým, že náš život je jako sen.

Pěkné, ale kávička za pět eur, košile se stříbrným vyšíváním od Alaina Delona nebo self z Copacabany nás ještě dokonale šťastnými neudělají. Všechno se to seškrábat jako pozlátko a dříve či později se to někomu podaří.

ti dokážu, co máma ty ne!

Podle psychologů se někteří z nás takovými fotkami snaží vytočit své rivaly, nepřející nebo expartnerů. Aby viděli, že máme lepší život než oni! Virtuální časy nás dnes nutí používat ego více než kdykoliv předtím. Žijeme v době narcistů a egocentriků, které z nás udělaly ve velké míře právě sociální sítě a s nimi související vysněná identita nebo jinak řečeno falešný svět.

Pro nás lidi je jen přirozené, že se rádi občas pochválíme, chceme vidět reakce ostatních a mít z toho pocit sociálního úspěchu nebo zadostiučinění. Pokud si můžeme vybrat, prezentujeme se spíše v tom lepším světle a sdílíme hezčí momenty ze života. Nicméně riziko nastává, když začínáme mít tendenci srovnávat se s jinými, což naší psychice rozhodně neprospívá zpochybňujeme vlastní život, vytváříme si závislost na sociálních sítích

Závislosť na FB

Hlavně nezapomínejte žít

Zeptejte se tedy sami sebe:

1. Skutečně vaše příspěvky a fotografie odrážejí váš život?

2. Prezentujete se spontánně a bez přetvářky?

3. Jste opravdu takoví šťastní jak to vypadá na vašem profilu?

Dávejte si pozor, aby odhalení vašeho reálného života, který s tím růžovým virtuálním, nemá společné téměř nic, nezabolely více než každodenní ztráta času na postovanie příspěvků!

Zkuste si dovolenou užívat pár dnů i bez připojení na sociální sítě, vždyť ty fotky přidáte později. Užívejte si krásu momentů, abyste ji pak nemuseli nasávat jen zpětně z fotografií. Mějte občas všechno a všechny zcela na háku, neřešte oblečení ani make-up a vymyslete si nějaký zcela trhnutím plán na den. Nedejte se strhnout dokonalostí, často totiž smrdí umělotinou Buďte sami sebou, s nikým se neporovnávejte, je to zbytečné, každý jsme kapitola sám o sobě.

Problematické jsou i páry

Páry, které se příliš často prezentují na sociálních sítích zálibně, bezstarostně a šťastně, mají ve skutečnosti ve vztahu velký problém. Mnohokrát jim jde více o reakce lidí, jejich lajky a komentáře jako o skutečné štěstí ve vztahu. Pokud zaplavují sociální sítě svými fotkami, komentováním a přehnaně si veřejně vyznávají lásku, tak jen maskují svou nejistotu a problém ve vztahu. V lajka a komentářích vidí potvrzení o tom, že jejich vztah je perfektní.

selfie páru

Další nevýhodou je, že takové páry přicházejí o skutečně krásné společné okamžiky a místo toho řeší, jaký filtr použijí či jaký hashtag napíšu.

Netřeba za každou cenu zveřejňovat vše, co děláte, kde jste a jak se máte. Stačí jednou za čas a raději odlehčenou a zábavnou formou, protože sociální síť sloužit jako dobrá vzpomínka a odraz reálného života, ne jako něco povrchní a vymyšlené.